Sotul are un credit si de doua luni nu a achitat

13 декабря 2018 146

Buna! Sotul are un credit si de doua luni nu a achitat, iar acum se afla peste hotare. Am fost sunata si le-am spus ca sotul vine peste o saptamina si va achita. Insa ei mi-au spus ca nu asteapta si ca sotul nu va mai putea pleca peste hotare. Poate fi asa ca intr-o saptamana sa i se puna interdictie de a parasi tara?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Sofia,

Interdicția de a părăsi țara poate fi pusă doar la solicitarea executorul judecătoresc prin intermediul instanței de judecată, și doar în cazul în care există o hotărâre judecătorească de incasare a datoriei de la debitor și există titlu executoriu emis în baza acestei hotărâri. Această procedură durează destul... mai detaliat de mult, și într-o săptămână nu se face.

Astfel la moment dacă nu există circumstanțele menționate mai sus, soțul Dvs. va putea circula liber în afara țării.

El va plăti doar o penalitate prevăzută de contract pentru neachitarea la timp a creditului.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

13 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Interdictia de a părăsi țara poate fi aplicată doar de către instanța de judecată!
Aceasta interdictie NU se aplică pentru existenta unei datorii (doar in cazuri excepționale, dupa ce există o hotărâre judecătorească, si dupa ce executorul a incercat pe toate căile posibil incasarea datoriei - ceea... mai detaliat ce are loc la un moment mult mult mai târziu decât situația care ați descris-o).

Evitați să mai discutați cu persoanele respective la telefon!
Daca aveti, totuși, dorinta de a discuta cu ei, repetati-le la infinit textul care l-am scris mai sus despre interdictie... pînă ce ei singuri nu vor pune receptorul.
Nu există alt argument juridic, indiferent de ce ar spune ei, insistați pe textul scris mai sus.

14 декабря 2018