Soțul cu care sunt căsătorită de câteva luni mă înjură și mă amenință cu violență fizică

25 сентября 2019 365

Buna ziua! Va rog să mă ajutați - unde mă pot adresa cu așa întrebare? M-am căsătorit vara aceasta pentru a doua oară cu o persoana foarte inadecvata. A început să-și arate ce poate după căsătorie. Faptul este că el a fost plecat peste hotare până la înscriere, eu l-am așteptat și dat fiind faptul că am decis sa formăm o familie, el mi-a trimis niște bani pe care eu nu i-am cerut. Când a revenit, ne-am înscris și am mers la mare din inițiativa lui. Între timp, a devenit foarte agresiv și gelos fara motive, a început să mă înjure cu cele mai murdare cuvinte, sa plece la fiecare cearta. Timp de două luni, s-a dus și a venit de vreo zece ori, luând tot ce a adus sau a cumpărat. De fiecare data, îmi cerea banii și inelul. La moment, este plecat peste hotare și mă amenință că va veni și mă va îngropa. Zice că l-am scurs de bani și că o să-mi arate el mie. Îmi trimite mesaje urâte, mă numește în tot felul cu cuvinte necenzurate. A făcut pe odnoklassniki un profil fals unde a postat poze cu mine și scrie la prietenii mei că eu mă culc pentru bani. Sincer nu știu cum sa ies din această situație, mi-e frică. Am un copil minor din prima căsătorie. Vreau sa dau la divorț, am înțeles că acum procedura se face la notar, dar trebuie sa fie și el prezent. La politie nu știu dacă e cazul să mă adresez, pentru că de câte ori am apelat - n-au rezolvat nimic. Ajutați-mă, vă rog: cum aș putea proceda în așa situație? Mi-e frică să merg pe drum. Cu profilul cela fals, îmi strică reputația, iar eu activez în învățământ.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ala,

Daca nu exista acordul celuilalt soț vă puteti adresa in instanta de judecata pentru divorț.

Suplimentar puteți solicita instanței de judecată aplicarea măsurilor de protecție pentru cauze de violență în familie, daca sotul va agresează fizic sau va amenință.

Daca aveti nevoie de consultatie suplimentara va sunt la dispozitie.

O... mai detaliat zi buna sa aveti.

25 сентября 2019
  • Юрисконсульт

D-na Ala, dacă sînteți determinată să vă adresați în instanță cu o cerere de divorț și dacă despuneți de înregistrări audio, ele pot fi anexate la cerere, DVS aveți posibilitate să dați cîștig de cauză în lipsa soțului.

31 декабря 2019