Sotul ma ameninta

27 июня 2021 29

Buna! Sunt caastorita si cu sotul avem 2 copii minori, de 5 si 2 ani. Sotul este alcoolic, in fiecare zi bea si e foarte agresiv. Mereu suntem amenintate cu mama soacra ca ne va omori, ne va bate, imi va lua copii etc. Azi a luat copilul de 5 ani si s-a inchis in apartament, fiind beat. In asa cazuri poate sa loveasca si copilul, eu am patit-o si stiu ce spun. Am chemat politia, insa ei doar m-au ajutat sa scot copilul din casa. Altceva nimic nu i-au facut. Intrebare: ce trebuie sa facem ca sa il tin departe de familie, ca sa ne simtim protejate? El locuieste cu un etaj mai sus. Si ne urmareste, nici din casa nu putem iesi de frica ca ne va bate, ne ameninta mereu.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună Cristina. Trebuie să vă adresaţi cu o plîngere la poliţie pentru a emite un ordin de restricţie pentru 72 ore în privinţa soţului, ulterior să solicite instanţei de judecată adoptarea unei Ordonanţe de protecţie pentru 3 luni. Poliţia trebuia să facă acest lucru imediat, la acel moment, încă trebuia... mai detaliat să-l facă!!!

28 июня 2021