Sotul ma poate decade din drepturile parintesti si lua tutela generala asupra copilului?

25 июня 2018 199

Buna seara sotul imi cere divortul si ma ameninta c-o sa ma decada din drepturile parintesti asupra copilului. Avem o fetita de doi ani si 5 luni. Sotul are antecedente penale. La momentul dat are un nou dosar penal care este in proces. Este foarte arogant si agresiv, nu reusesc sa gasesc cu el limba comuna. Nu vreau sa ramana copilul cu el. El consuma alcool in mod excesiv. Ajutati-ma, va rog: Care e solutia ca sa ramana copilul cu mine. Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
În primul rând, dacă soțul este agresiv solicitați eliberarea unei ordonanțe de protecție.
In al doilea rând depuneți cerere de desfacere a căsătoriei în instanța de judecată și solicitați desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului permanent al copilului cu Dvs.
Succese

26 июня 2018
Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua Silvia. Nici o instanta de judecata nu o sa stabiliasca domiciliul copilului cu un parinte consumator de alcool si agresiv. Acceptati desfacerea casatoriei si cereri in instanta stabilirea domiciliului copilului cu Dvs. Adresati-va la politie de cite ori isi permite sa va agreseze, toate acestea se vor lua... mai detaliat in consideratie la stabilirea domiciliului copilului (ordin de restrictie, ordonanta de protectie).

26 июня 2018