Sotul meu risca 6 ani de puscarie

24 июля 2018 24

Sotul meu are un dosar pe huliganism. In aceasta intamplare sotul meu nu poarta nicio vina. Partea vatamata a spus ca sotul meu nici nu ii este cunoscut. Pe el l-a lovit celalalt prieten, care dupa spusele lui e complicele sotului meu. Dispunem de un avocat de stat, el a spus sa aducem certificat fetitei noastre si l-am prezentat la judecatorie. Mare parte din martori spun ca sotul meu nu are nicio vina, dar procirorul are nu stiu ce legatura cu complicele sotului, promitindu-i ca-l va inchide pe sotul meu, complicele fiind deja retinut. Acest dosar se lungeste timp de un an. As vrea sa va intreb daca avem vreo iesire din situatie. Va rog enorm sa-mi raspundeti. Sunteti unica noastra speranta. Noi de abia am conceput o familie si s-a nascut un ingeras. El era unicul care ne aducea venit in casa. Rog sa ma ajutati, daca nu vi-i complicat puteti sa-mi raspundeti printr-un mesaj sau sa-mi trimiteti mesaj pe telefon, ca telefonul are probleme si nu pot raspunde.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Procurorul doar înaintează învinuirea în judecată ci nu și decide el dacă condamnă sau nu persoana, aceasta fiind de compentența instanței de judecată de a decide dacă achită sau condamnă persoana la intima ei convingere în urma probatoriului existent. Astfel, din spusele dvs cu privire la martori/parte vătămată etc.... mai detaliat este greu de crezut că judecătorul va dispune condamnarea soțului dvs, totuși acesta urmează să analizeze toate probele existente. În final chiar dacă nu veși fi de acord cu sentința primei instanțe, veți avea posibilitatea să atacați cu apel sentința și să vă exprimați acolo dezacordul cu privire la motivele de fapt și de drept.

25 июля 2018
  • Юрисконсульт

D-na Daniela, în primul rînd trebue să fugiţi de avocatul din oficiu, aceşte sînt nişte laşi, ei ştiu cu certitudine că se v-or duce la puşcărie. Da instanţa decide e vinovat omul sau nu. Însă instanţa se uită în gura procurorilor ca la nişte.... şi dacă procurorul o să fie... mai detaliat insisten, soţul poate să fie condamanta. V-a fi normal dacă o să angajaţi un avocat plătit de DVS şi acesta nu se ştie ce o să întreprindă, fiindcă cauza e instanţă, poate să fie tîrziu.

25 июля 2018
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Un comentariu la raspunsul Domnului Grigoras: Avocatii din oficiu nu sînt nişte laşi. Ei sunt juristi, care poseda statut de avocat si ajuta cetatenii contra unei remunerari mai mult simbolice. Trebuie sa respectam acest lucru.

25 июля 2018