Sotul nu vrea sa achite pensia alimentara

6 января 2019 84

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. Sotul din anul 2010 nu achită pensia alimmentara. Am fost la executor si el mi-a zis ca nu-l poate obliga. Atunci am scris cerere de interdicție si niciun rezultat, pentru ca el detine cetățenie română

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Natalia,
Solicitați executorului judecătoresc să întocmească actele în modul corespunzător în vederea atragerea tatălui copilului la raspundere contravențională, iar dacă situația nu se va schimba acesta poate fi ulterior atras la răspundere penală pentru eschivarea intenționată de la executarea unei hotărâri judecătorești.

8 января 2019