Sotul vrea sa o dea afara din casa

28 сентября 2020 92

Buna ziua. Va rugam foarte mult sa ne sfatuiti cum sa procedam. O colega de serviciu vine in fiecare zi distrusa moral si psihic, fara dorinta de viata. Problema e ca sotul vrea sa o dea afara din casa. Au copil de 16 ani. Sotia e distrusa, deja are probleme de sanatate. Ce poate face?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna, d-na Liudmila verificați dacă este splicată violența față de colegă. În așa caz asupra soțului se poate de aplicat Codul penal Articolul 2011.Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de un membru al... mai detaliat familiei în privinţa altui membru al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Faptele prevăzute la alin. (1):
a) săvîrşite asupra a doi sau a mai multor membri ai familiei;
b) săvîrşite în legătură cu solicitarea sau aplicarea măsurilor de protecţie;
c) care au provocat vătămarea medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de la 1 la 6 ani.
(3) Faptele prevăzute la alin. (1) și (2) care:
a) au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) au determinat sinuciderea sau încercarea de sinucidere
se pedepsesc cu închisoare de la 6 la 12 ani.
(4) Faptele prevăzute la alin. (1) sau (2) care au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii soldată cu decesul victimei
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani. De o dată se poate de adresat cu o plîngere la inspectoratul de poliție, pentru a cere protecție soției și copilului. Dacă soțul nu se astîmpără, asupra lui poliția v-a fi îndrept să pornească o cauză penală conform articolului menționat, succese.

29 сентября 2020