Sporul pentru exercitarea muncii salariatului temporar absent art. 156 CM

18 июня 2018 89

Bună ziua! Au exercitat două persoane funcțiile salariatului temporar absent în baza ordinului adus la cunoștință, însă fără a fi remunerați. Prin cerere s-a solicitat plata sporului minim de 50% pentru ambii din salariul brut a celui absent, adică cîte 25% de fiecare. Angajatorul solicită prezentarea volumului real de lucrări realizate, motivând că nu s-a lucrat nimic. Menționez că ambii lucrează în calitate de juriști, iar funcția salariatului temporar absent era șef al secției juridice, ambii în cerere au indicat că au exercitat în egală măsură sarcinile salariatului absent pe lângă cele de bază. Întrebările sunt: 1. este în drept angajatorul să solicite prezentarea volumului real de lucrări exercitate în cazul în care nici unul nu indică faptul că a lucrat mai mult decât celălalt și solicită minimul stabilit de lege? 2. este un caz la care în genere trebuie să se prezinte volumul lucrului exercitat în măsura în care lucrul de jurist presupune exercitarea acțiunilor în termen în vederea evitării consecințelor negative? Aștept opinii și păreri argumentate. Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Consultați cel mai bine imspectoratul muncii, o să aveți un raspuns de la prima sursă
https://ism.gov.md/ro/content/contacte

3 октября 2018