SRL fondator in alt SRL

3 марта 2023 25

Buna ziua. Daca SRL X este fondator al SRL Y, in ce mod sunt achitate impozitele:
- SRL Y genereaza vanzari si achita impozit pe venit 12%.
- SRL X apoi beneficiaza de dividende de la SRL Y, e nevoie de achitat si impozit 6% pe dividende in cazul persoanei juridice?
- SRL X, dupa ce primeste dividendele, trebuie sa achite la fel 12% pentru acest venit? Sau ce alte impozite?
Mersi.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Achită doar SRL Y 12%.
Codul fiscal prevede
Articolul 801. Achitarea prealabilă a impozitului în cazul

repartizării dividendelor

(1) Persoanele specificate la art.90 care achită dividende acţionarilor (asociaţilor) săi pe... mai detaliat parcursul perioadei fiscale achită ca parte a impozitului o sumă egală cu 12% din profitul perioadei fiscale în curs, din care se vor achita dividende.

Articolul 20. Sursele de venit neimpozabile

În venitul brut nu se includ următoarele tipuri de venit:
z19) dividendele primite de persoanele juridice rezidente de la alte persoane juridice rezidente, cu excepţia dividendelor aferente profitului nerepartizat obţinut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv.

4 марта 2023