Stabilirea domiciliului copilului

14 февраля 2019 202

Buna ziua. Am o întrebare. Soția mea a adivortat din propria inițiativă, eu din motive religioase n-am asistat la divorț. Domiciliul copilului a fost stabilit cu mama domiciliată in Republica Moldova. Achit pensia alimentară regulat și fără intarziere. La moment am următoarea problema: soția mea a plecat peste hotare, fiind recăsătorită recent cu un cetățean MD care tot muncește peste hotare. A plecat cu copilul fara consimțământul meu; îmi zice mereu că părerile mele n-o interesează și că domiciliul copilului îl va stabili ea și întrevederile noastre tot ea le va hotărî. La moment, copilul nu frecventează grădinița, sta acasă la televizor cu mama toată ziua (copilul ared 5 ani jumate). Cand vorbesc cu el la telefon îmi zice că îi este dor de mine și că vrea acasă, îmi zice sa vin să-l iau, zice că vrea să stea cu mine și nu cu mama. Aș vrea să știu cum ar fi mai sigur de procedat în cazul dat. Aici sunt toate rudele copilului, aici s-a născut și a crescut, acolo e absolut singur. Eu nu l-am mai văzut de 7 luni. Vreau să acționez in judecată și vreau să știu care ar fi o cale mai sigură și cu succes! Mersi foarte mult!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Ghenadie,

Dacă, doriți sa fie stabilit un grafic de întrevederi cu copilul este cazul sa va adresați la autoritatea tutelara în raza căreia își are înregistrat domiciliul mama copilului.

În cazul stabilirii domiciliului permanent al copilului peste hotare este necesar acordul celuilalt părinte exprimat printr-o declarație legalizată notarial. Refuzul de... mai detaliat a elibera o asemenea declarație poate fi contestat în instanța de judecată.

14 февраля 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
O altă variantă ar fi să solicitați prin instanță stabilirea domiciliului permanent al copilului cu dumneavoastră, în acest sens probînd faptul că mama nu este competentă sau nu depune efortul necesar pentru oferirea de posibilități de dezvoltare corespunzătoare.
La caz, suplimentar, puteți depunde și o plîngere la procuratură, motivînd faptul... mai detaliat că copilul a fost transportat peste hotare pentru stabilirea domiciliului în lipsa acordului dumneavoastră, ce ar putea fi echivalat și cu răpirea.

15 февраля 2019