Stabilirea domiciliului copilului minor

19 июля 2022 69

Bună ziua. Am divorțat de soțul meu de comun acord când eram însărcinată în 7 luni. Fostul soț figurează drept tatăl copilului în acte. În prezent stăm separat, eu cu copilașul, iar el singur. Până acum (copilul are aproape 7 luni) el nu s-a implicat cu nimic în creșterea copilului. Recent mi-a spus cineva că trebuie neapărat să stabilesc domiciliul copilului cu mine, pentru ca tatăl lui are absolut aceleași drepturi ca și mine și nu pot cere pensie alimentara. Este adevărat?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Dacă fostul soț este de acord, dvs. și el vă puteți prezenta la un notar pentru a încheia o tranzacție prin care să stabiliți domiciliul copilului minor cu dvs, dar și cuantumul pensiei de întreținere, care urmează să-l achite fostul soț în beneficiul dvs.
În caz că fostul soț este... mai detaliat categoric împotrivă, sunteți în drept să înaintați o acțiune în instanța de judecată, solicitând determinarea domiciliului copilului minor cu dumneavoastră și încasarea pensiei de întreținere în sumă fixă sau în cuantum ( 1/4 din salariu).

19 июля 2022

Mulțumesc

20 июля 2022