Stabilirea graficului de intrevederi cu copilul

20 июля 2020 253

Sunt divortat recent. Din martie mama copilului nu mi-a pemis sa-mi vad copilul, permanent o tine cand la bunici, cand la rude. Am fost nevoit sa apelez la directia pentru protectia copilului ca sa fie stabilit un grafic de intrevederi. Directia nu a putut stabili graficul din motiv ca eu doresc sa-mi vad copilul macar 4 zile pe luna, iar sotia isi da acordul doar pentru 2 zile pe luna. Pentru mine nu sunt suficiente 2 zile. Directia spune ca asa cazuri sunt examinate in instanta de judecata. Din cauza pandemiei, insa, audienta cetatenilor si convocarea sedintelor sunt sistate pe toata perioada starii de urgenta. Cum pot sa ma vad cu copilul, sau sa stabilesc un grafic normal, de cel putin o zi in saptamana? Cine ma poate ajuta sa-mi fac dreptate?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Înaintați o acțiune în instanța de judecata, la perioada actuală marea majoritatea a instanțelor activează în regim normal cu respectarea măsurilor de protecție.

21 июля 2020

Va mutltumesc pentru raspuns

27 июля 2020