Stabilirea paternitatii si achitarea pensiei de intretinere

21 сентября 2020 111

Buna ziua! Timp de 3 ani m-am judecat cu fostul concubin care categoric nu a dorit sa recunoasca paternitatea copilului si nici sa achite pensie pentru intretinerea copilului. In luna august, am primit hotararea judecatoreasca pentru stabilirea paternitatii si incasarea pensiei de intretinere, insa tatal biológic a contestat-o. Oricum, asta nu il scuteste de obligatia de a achita restanta de 10.000 lei care s-a acumulat timp de 3 ani. Am apelat la un executor si la moment suntem in procedura de executare silita, insa astept dar nu avem inca niciun rezultat. Spuneti-mi, va rog, unde así mai putea depune o plangere ca nu isi indeplineste obligatiile parintesti si nu doreste sa intretina un copil cu dizabilitati. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu există o astfel de procedură în condițiile în care există o hotărîre judecătorească care îl obligă la plata pensiei de întreținere și alte cheltuieli.

Puteți scrie o plîngere la procurată pentru neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești pentru a încerca de al atrage la răspundere penală.

22 сентября 2020