Stalp de electricitate in curte privata

1 апреля 2019 371

Buna ziua. Asa o intrebare, de mult timp am solicitat sa fie mutat stalpul de electricitate din curte, dar asa si nu s-a facut. Stilpul a fost instalat dupa ce a fost procurat lotul de pamant. E posibil de cerut despagubiri pentru ca stalpul dat se afla pe teritoriul meu? Multumesc.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

In cazul in care se adevereste ca pilonul se afla pe proprietatea dvs. privata, puteti solicita stramutarea acestuia. In acest sens urmeaza sa identificati carui operator ii apartine acel pilon (GNF sau Moldtelecom etc), dupa care sa depuneti o cerere privind stramutarea acestuia.
Posibil sa aveti nevoie de schema detaliata... mai detaliat a lotului in care sa fie specificate hotarele lotului dvs. pentru a indica exact unde se afla pilonul ce urmeaza a fi relocat.
Schema este eliberaqta de catre Agentia Servicii Publice. Totodata puteti gasi hotarele lotului dvs. pe link-ul dat: |

https://geoportal.md/en/default/map#lat=204865.500000&lon=201581.000000&zoom=0
Pentru a solicita despagubiri, urmeaza sa probati faptul ca institutia responsabila a refuzat sa intreprinda careva actiuni in baza cererii depuse de dvs.
Va recomand sa pastrati o copie a cererii depuse cu nr. de intrare alocat de institutia vizata.

20 августа 2019