Stare de ebrietate la volan

5 июля 2022 52

Bună ziua. Am fost oprit de poliție în timp ce conduceam. Ce risc dacă alcotestul a arătat 0,52 mg/p in aerul expirat și conduceam fără permis de conducere?

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua , riscati dosar penal.
Articolul 264(1) Cod Penal Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similare se pedepseşte cu muncă neremunerată în... mai detaliat folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

5 июля 2022
Alexandru Lungu
  • Адвокат

În cazul în care nu dețineți deloc permis de conducere, sunt aplicabile prevederile art. 264(1), alin. (4) Cod Penal.
Peseapsa este muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore sau închisoare de pînă la 1 an.
Soluția instanței va depinde de mai multe circumstanțe și inclusiv strategia de... mai detaliat apărare pe care o veți aborda cu avocatul ales de Dvs.

6 июля 2022