Ștergerea rubricii „Tata” din certificatul de nastere

9 октября 2020 29

Rog să-mi spuneți dacă pot cumva șterge rubrica ”Tata” din certificatul meu de naștere. Dacă da, ce trebuie să fac, unde să mă adresez, în temeiul cărei legi?
P.S. Părinții erau căsătoriți la momentul perfectării certificatului de naștere. La moment am vârsta majoratului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Indiferent cind a fost eliberat certificatul, inscripția va ramine.
Legea nu prevede posibilitatea de a radia datele in cauză.
Pentru a radia acest inscris, ar fi vorba de formula o actiune in judecată, or organul de stare civila nu va efectua modificări in lipsa unei hotărâri.
Paragraful in cauza prevede anumite drepturi si... mai detaliat obligatii reiesind din codul familiei.

11 октября 2020