Studii la buget (colegiu)

7 декабря 2022 24

Buna ziua. Invat la colegiu, in anul doi, la buget. Vreau sa-mi retrag actele din institutia de invatamant. Voi fi nevoit sa achit ceva? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Salut Daniel.
Citeşte contractul de studii care probabil l-ai semnat cu instituţia de învăţămînt. Acolo o să găseşti răspunsul concret.

Dacă ai semnat Contractul-tip privind realizarea studiilor în instituţiile de învăţămînt superior şi profesional tehnic postsecundar și postsecundar nonterțiar pe locuri cu finanţare bugetară şi plasarea tinerilor specialişti în cîmpul muncii, aprobat... mai detaliat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 923 din 4 septembrie 2001, atnci punctul 3.3 e) al acestui contract prevede obligaţia studentului/elevulu
e) să restituie la bugetul de stat, în cazul exmatriculării sau neprezentării la locul de muncă conform repartizării şi al încălcării termenului indicat în prezentul contract, cheltuielile pentru instruirea sa în volumul calculat de instituţia de învăţămînt respectivă.

7 декабря 2022