Studii psihologie

24 октября 2018 16

Conform proiectului legii din 2018 cu privire la profesiunea si activitatea de psiholog, art. 15 alin. 1 lit. a), poate exercita profesiunea de psiholog persoana care a absolvit o institutie de invatamant superior de specialitate cu diploma de licenta in psihologie, obtinuta intr-o institutie de invatamint acreditata in R M sau in strainatate, recunoscuta sau echivalata, dupa caz, potrivit prevederilor prezentei legi.
Deci intrebarea este ce se are in vedere "echivalat" din acest punct, se are in vedere un alt tip de diploma, cum ar fi diploma obtinuta in urma recalificarii la institutia de formare continua sau acest "echivalat" se refera la institutia de invatamant?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Echivalată în sens că licența obținută de peste hotare și invers, urmează să treacă o procedură mai simplu spus de recunoaștere în țara unde urmează a fi folosită.
vezi mai jos norma legală
http://lex.justice.md/md/294891/

25 октября 2018