Succesiune intarziata

29 апреля 2020 137

Buna ziua. Tatal meu a murit 15 ani in urma si nu a lasat testament. Casa in care a locuit cu mama e scrisa pana in present pe numele lui. Eu si fratele meu suntem de acord sa preia mama casa (ii dam orice document e nevoie), dar nu stim ce sa facem. E posibil de trecut casa pe numele mamei dupa 15 ani de la moartea tatalui? Exista vreo amenda pentru asa intarziere?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu sunt amenzi, doar că se înregistrează niste obstacole, anume, faptul că ați pierdut termenul de acceptare a succesiunii care este de 6 luni din data decesului.
Succesorii, adică dumneavoastră sau mama poate fi repus în termen, această procedură se face prin instanța de judecată o puteți face și singuri sau... mai detaliat prin intermediul unui avocat, astfel indrumindu-va pe marginea procedurii succesorale in continuare.
Ulterior, la notar, dumneavoastră cu fratele, veți depune declarație de refuz in folosul mamei, astfel aceasta va deveni unic proprietar.
Mai sunt nevoie de certificat de deces, buletine, certificat de naștere a copiilor și căsătorie, actele de proprietate asupra imobilului.

29 апреля 2020
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

În prezent nu mai există o astfel de procedură refuzul în favoare unei persoane.

29 апреля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Părerea aparține colegului, însă, decesul a survenit cînd era aplicabila legea veche astfel, in caz, se aplica legea în cauză, cît și toate procedurile, fapt care poate fi confirmat de oricare notar.
Astfel refuz in folosul unei persoane nici nu a existat, refuză potențialii succesori, iar cel ce acceptă, primește tot.

29 апреля 2020