Succesiune prin judecată

22 июня 2021 58

Tatal meu a fost luat în spațiu în apartamentul meu din Chișinău și a participat la privatizare împreună cu mine și cu fiica mea. În 2003 a decedat, dar nu am demarat procedura succesorală în termen de 6 luni. Acum vreau sa vând apartamentul și trebuie sa trec cota parte a tatălui după mine. În cererea de constatare a faptului acceptării succesiunii reclamant sunt eu. Cine este pârât - tata, sau eu sunt și reclamant, și pârât?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In asemenea cereri nu există reclamant sau pîrît deoarece nu este vorba de un litigiu.
Copii defunctului si sotia acestuia fiind primul rang de moștenitori sunt: petiționari, daca unul din ei nu este, atunci acesta se indică ca: persoană interesată.
Daca sunteți unica mostenitoare, atunci persoana interesată este serviciul fiscal.

23 июня 2021