Sunt amenintata de fostul sot

30 июня 2017 105

Nu sunt divortata oficial, dar fostul ma ameninta mereu si vine pe timp de noapte in stare de ebrietate la mine, vorbeste urit cind este si copilul, ma ameninta cu moartea si ca la final si el se va sinucide. Va rog sa ma ajutati urgent cum sa procedez. As vrea sa nu afle nimeni de ceea ce se intampla, nu as putea suporta consecintele.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Plingere la politie pentru violenta in familie , si ii va dispare dorinta de a agresa intr-un mod sau altul!
In rezultat va fi emisa o ordonanta de protectie in privinta dstra si a copilului , iar in cazul incalcarii celor dispuse prin ordonanta iarasi raspunde penal !
Succese !

30 июня 2017
Alina Gaja
  • Юрисконсульт

Salut, Eugenia!

Soluția optimă ar fi să adresați o cerere în instanța de judecată de la domiciliul sau locul dumneavoastră de aflare, privind eliberarea unei ordonanțe de protecție. În această cerere urmează să Descrieți amănunțit (circumstanțele, durata, consecințele, etc) tuturor actelor de violență fizică/verbală la care sunteți supusă de către soțul... mai detaliat dumneavoastră.

În 24 de ore din momentul depunerii cererii, instanța va emite o încheiere prin care va admite sau respinge cererea.
În cazul admiterii, asupra soțului dumneavoastră va fi aplicată o anumită măsură, ca de exemplu în cazul dat, să stea departe de locul aflării dmv și a copilului, și să interzică orice contact.

Acestă ordonanță va fi trimisă executorului judecătoresc de la domiciliul soțului dmv, și acesta o va pune în aplicare.

Succes!

3 июля 2017