Sunt amenințată la locul de muncă

14 января 2021 35

Stimați juriști, eu am studii superioare și lucrez cu 2 educatoare cu vechime in munca, care au doar studii de colegiu. Sunt amenințată de ele că voi fi concediată, pentru că nu am vechime. Ele pretind că le incurc, din cauza mea li s-a taiat puțin din salariu. Unde mă pot adresa ca să se faca ordine, in afara de director și primar?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Elena, eu am un șir de întrebări. În ce constă amenințările ? Daca vă referiți la concediereși ai atenționat, că nu este rost să apelezi la director sau la rpimar, e clar. Colegile DVS sînt mai în vîrstă, poate se ală în rudenie cu funcționarii pomeniți. DVS sînteți... mai detaliat în drept să vă adresați la raion, la șefa educații raionale cu o petiție, unde să aduceți argumentele invocate mai sus. Vă stăruiți să nu aveți abateri de la serviciu, ca să nu aibă funcționarii temei de a vă găsit momente, că nu corespundeți funcției. Principalul nu dați dovadă, că sînteți în panică, colegile de lucru sunt niște slujbașe simple, el o să se stărue să vă pîrască la ” начальник ”, vă stăruiți să nu dați nici-un temei. Eu nu esclud, că directoare e fără studii superioare, poate să găsească o concurentă în persoana DVS și poate să fie o amantă de al primarului, mai știi. Despre aceasta DVS nu cunoașteți, dar încercați să constatați, cum e altă întrebare. Dacă sînteți trăitoarea localității date, mai vorbiți cu părinții din localitate, cu care sînteți în relații mai bune și n-o să vă vîndă, este și așa ceva. Mai înscurt, scăparea DVS e raionul sau sectorul, bine.

15 января 2021