Sunt apt pentru serviciul militar?

27 июня 2019 140

Buna ziua! Am 24 ani, și nu am îndeplinit serviciul militar, nici catedra militară nu am făcut-o și nici nu doresc sa fac asta. Risc sa fiu recrutat în forțele armate, odată ce sufăr de hernie de disc in zona lombară? Sau pentru a scăpa mai ușor, e mai bine să fac catedra?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
probați careva din următoarele condiții și veți fi scutit
Articolul 32. Scutirea de serviciul militar în termen
Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:
a) a fost recunoscut, conform stării de sănătate, inapt pentru serviciul militar pe timp de... mai detaliat pace;
b) a absolvit cursul deplin de instruire la catedra militară;
c) este eliberat de la îndeplinirea serviciului militar din motive de conştiinţă;
d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se folosească de acest drept;
e) are antecedente penale nestinse sau nu a fost reabilitat, în modul stabilit de lege.

29 июня 2019