Sunt casatorita cu un cetatean strain și vreau să divortez

24 июня 2021 77

Buna ziua. Sunt cetateanca moldoveanca, casatorita cu un cetatean strain, avem 2 copii minori: unul de 3 ani si unul de doar 3 luni. Vreau sa depun cerere de divort. Care este procedura? Soțul se află peste hotare si nu ne ajuta Cu nimic.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Sunteți în drept să vă adresați cu cerere de chemare în judecată în instanțele din Republica Moldova privind desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copiilor cu Dvs.
După caz, puteți solicita și încasarea pensiei de întreținere.
Mă contactați dacă aveți nevoie de serviciile unui avocat 068617677

25 июня 2021