Sunt cetatean roman amendat in vama RM

18 октября 2018 36

Buna ziua. Am in proprietate/conduc camioneta Iveco numere de RO. La iesire din RM, intrare spre RO, am fost amendat la vama RM cu 1.200 lei, precum ca am depasit limita de aflare a autoutilitarelor in conformitate cu noua lege din 24 septembrie 2018. De precizat ca am intrat in RM pe data de 18.09.2018, achitind taxele vamale prevazute de legea care imi permitea aflarea pe o perioada nelimitata. Desi le-am prezentat toate actele in regula, dansii m-au sanctionat dupa legea din 24 septembrie 2018, care a intrat in vigoare in timp ce eu deja ma aflam in RM. Am fost constrans fizic si psihologic sa achit amenda care mi se pare absurda. Cum procedez? Multumesc!

Jurist comments 2

Nicolae Beschieru
  • Параюрист

Buna Sergiu nu este clar ce fel de limită de aflare, poate nu ați achitat vinieta?

22 октября 2018

Domnu Nicolae ,am fost amendat conform legii care se modificase odata ce ma aflam deja pe teritoriul Rm .Amenda ilegala.Vinieta achitata,tot in ordine.

22 октября 2018