Sunt fidejusor si au fost aplicate sechestre pe bunurile mele

1 сентября 2022 88

Buna ziua. Suntem trei fidejusori la o persoană care nu a putut achita creditul și nici acum nu poate achita, după ce dosarul a ajuns la executor. Suma spre achitare, cu tot cu taxe si onorariul executorului, se ridica la 33 mii lei. Eu, ca fidejusor, pot cere de la executor să achit suma de 11 mii lei (adică 33 mii împărțită la trei fidejusori), pentru ca acesta să ridice interdicțile pe care mi le-a aplicat (pe card, pe toate bunurile imobile)?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Ilie, da desigur. DVS puteți face rost de titlu executoriu de la executor, unde este fixat dispoziția de încasare a hotărâre, Dar să țineți minte sarcina executorului să fie achitat integral toată suma, pe el nu-l interesează poziția DVS, poate să vă refuze.

2 сентября 2022
  • Адвокат-стажер

Buna ziua,
Acest lucru urmeaza sa il conveniti doar cu creditorul. Executorul judecatoresc este obligat sa execute silit hotarirea judecatoareasca indiferent ca de la debitor sau fidejusor. Legea nu il obliga sa puna prioritate la executarea silita din contul patrimoniului debitorului sau fidejusorului.
Totodata va comunic ca in calitate de... mai detaliat fidejusor daca executati hotarirea judecatoreasca in locul debitorului dvs aveti un drept de regres (drept de urmarire) impotriva debitorului si chiar fidejusorilor (cu anumite conditii) pentru partea executata de catre dvs.
Daca ati executat sau urmeaza sa executati hotarirea judecatoreasca in locul debitorului va recomand sa va adresati unui avocat pentru a formaliza corect achitarea datoriei dvs in calitate de fidejusor ca ulterior sa puteti beneficia de dreptul de regres impotriva debitorului pentru a va recupera banii.
Succes.

3 сентября 2022