Sunt hărțuită de directoarea instituției în care activez

16 февраля 2022 47

Buna ziua. Sunt angajată în funcție de profesoară la un liceu. La moment nu îmi găsesc puteri pentru a continua activitatea, deoarece sunt insultata și înjosita în diferite moduri de către directoarea instituției. Sunt privată de toate drepturile pe care le au colegii mei, ma marginalizeaza, zbiară la mine pe holuri, ma jignește, organizează consilii pentru a avea motive sa ma injoseasca în fața colegilor etc. Ce ar trebui sa fac în astfel de situații? Sfatuiti-ma, va rog! În caz că depun plângere pe numele directoarei, cum va fi sancționată? Găsesc vreo rezolvare undeva?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Nadine, în instituția DVS n-a să găsiți susținere și nici la РОНО raional la fel. Eu vă propun să vă adresați la Inspecția de Stat al Muncii ( mun. Chișinău. str. Miron Costin 17/2 ), trebuie să dețineți de probe, acelea înregistrări audio sau video despre atârnarea proastă din... mai detaliat partea directoare.

18 февраля 2022