Sunt obligat să lucrez 3 ani la liceu

14 августа 2020 177

Bună ziua. După absolvirea Universității pedagogice (la buget) sunt obligat să lucrez acei 3 ani la liceu, dacă imi continui studiile la masterat? Vă mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună,
puteți să alegeți să continuați studiile și să nu mergeți conform repartizării la locul de muncă.
HG 923/2001 Restituirea în bugetul de stat a cheltuielilor pentru instruire nu se răsfrînge asupra elevilor/studenților în caz de:

1) continuare, în același an academic, a studiilor la următorul nivel de învățământ în domeniul... mai detaliat Educație;

16 августа 2020