Sunt obligat sa lucrez inca 14 zile

29 сентября 2020 33

Am 3 copii, dintre care unul nu a implinit 3 ani. Sotia se afla peste hotare, iar eu lucrez la o benzinarie. Nu am cu cine lasa copiii si vreau sa ma eliberez din serviciu urgent. Sunt obligat sa lucrez 14 zile, avand in vedere circumstantele de familie descrise?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În cazul în care angajatorul cade de acord la demisionarea dvs imediată atunci nu sunteți obligat, în cazul în care acesta nu este de acord urmează să lucrați cele 14 zile calendaristice.

29 сентября 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea, cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea... mai detaliat într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept.

29 сентября 2020