Sunt tată şi cum pot proceda, daca copilul traieste cu mine de 3 ani, iar fosta sotie nu ajuta financiar si ma ameninta ca va dea la alimente?

30 декабря 2018 140

Sunt divortat de 4 ani cu fosta sotie, avem o fata de 9 ani. Copilul l-am luat cu mine in Chisinau. Fosta sotie este plecata peste hotare mai mult de 7 ani si revine in tara odata la 2 ani pe doar câteva zile, desigur cu promisiuni fetei ca o va lua la ea in Italia. Vreau sa mentionez ca ea locuieste in concubinaj cu o persoana cu un trecut criminal. Ce pot face daca eu intretin copilul si nu primesc niciun ajutor financiar de la fosta, dar ca schimb doar amenintari ca ma va da la alimente si nu sunt un tata bun. Copilul locuieste cu mine deja de 3 ani. La moment mama sa a luat-o in Falesti la bunici mai devreme de vacanta de iarna, ceea ce a creat probleme la scoala. Imi cere sa trimit documentele la bunici si vrea sa o stabileasca in Falesti.

Jurist comments 6

Nicolae Beschieru
  • Параюрист

Buna Maxim. Din informațiile deținute cazul este destul de complicat. Cel ami bine este să contactași un avocat care să se ocupe de cazul Dtră, să adune actele necesare pentru a iniția procedura de decădere din drepturile părintești a fostei soții.

31 декабря 2018
Elena Pirau
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

cine detine custodia asupra copilului?

1 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dle Maxim,
Ați putea să ne spuneți dacă în hotărârea judecătorească prin care s-a pronunțat asupra divorțului s-a deviz cu cine va domiciliat permanent copilul?
A fost sau nu determinat domiciliul permanent al copilului cu Dvs.?

Dacă locul de trai permanent al copilului s-a stabilit cu Dvs ar fi cazul să... mai detaliat depuneți o cerere de chemare în judecată împotriva mamei privind încasarea pensiei de întreținere pentru copil.
Adunați toate bonurile de casa și facturile de la servicii, absolut toate cheltuielile pe care le suportați cu copilul și anexat o copie la cererea de chemare în judecată.

Daca copilul are necesitate de careva tratamente sau intervenții sunteți în drept să solicitați compensarea a 1/2 din acele cheltuieli.

Dupa ce obțineți o hotărâre judecătorească privind încasarea pensiei de întreținere va fi necesar sa o puneți imediat în executare, iar în cazul în care mama nu o achita minim 6 luni puteți iniția procedura de decădere din drepturile părintești însă aceasta oricum va fi obligata în continuare sa achite pensia de întreținere pentru copil.
De asemenea, în caz că mama ulterior achită restanta la plata pensiei de întreținere aceasta poate solicita repunerea în drepturile părintești.

De menționat, ca decăderea din drepturile părintești poate avea loc doare pe cale judiciară.

1 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Este straniu ceea ce spuneți deoarece, în cazul în care exista copii minori instanta de judecată este obligata sa determine domiciliul permanent al copilului.
Trebuie să depuneți o cerere de chemare în judecată privind determinarea domiciliului permanent al copilului cu Dvs și sa solicitați de la mama pensia de întreținere... mai detaliat pentru copil.

2 января 2019

Eu imi cer scuze mai o intrebare, deoarece situatia imi scapa de sub control. Fara sa ma anunte fosta a dat copilul la o dadaca din Falesti, si mia ultimatul ca fata ramane acolo. Zilele acestea vrea sa vina si sa depuna cerere de a limita in drepturi, si plus... mai detaliat la alimente. Ce pot face in acest caz, am vrio prioritate? Si se ea in consideratie toti anii de care am avut grija de copil?

5 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Maxim,
După cum am menționat mai sus, ar fi cazul ca Dvs. primul să depuneți o cerere de chemare în judecată privind determinarea domiciliului permanent al copilului cu Dvs și sa solicitați de la mama pensia de întreținere pentru copil.
Încercați sa depuneți cererea de chemare în judecată în Chișinău... mai detaliat și sa argumentați că această instanță de judecată este competenta să examineze cauza pe motiv ca domiciliul permanent al copilului in ultimii ani este cu Dvs. în Chișinău pe adresa (indicați în acțiune adresa Dvs).

Nu așteptați prea mult și nu o lăsați pe ea sa depună prima o asemenea cerere deoarece, în asemenea caz dosarul va fi examinat în raion și o să suportați cheltuieli suplimentare.

Succese.

5 января 2019