Suntem despărțiți cu soția, dar încă nu am divorțat

12 июля 2019 442

Bună ziua. Suntem despărțiți cu soția, dar încă nu am divorțat. Avem 2 copii minori. Soția are intenția sa plece peste hotare sa locuiască și vrea să ia copii cu ea. Cum pot împiedica acest lucru?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Careva interdicții la moment nu puteți aplica, nici nu sunt.
totuși pentru stabilirea domiciliului permanent a minorului peste hotar e cazul să se obțină acordul celuilalt părinte, obligatoriu autentificat notarial.
Dacă pleacă fără acord, depuneți plîngere pentru răpire copil.
Altă metodă ar fi să solicitați prin intanță stabilirea domiciliu coilului... mai detaliat cu dumneavoastră, astfel copulul va fi în grija dumneavoastră.

15 июля 2019