Superficie teren public

11 апреля 2023 32

Bună ziua. În 2005, având autorizație de construcție, am început construcția unui imobil de 150 mp pe terenul cu suprafata de 4 ari proprietate personala. Conform proiectului, construcția e suprapusă și pe 15 mp de teren public, pentru care am depus la primărie cerere de superficie. Prin hotărârea consiliului local am primit dreptul de superficie pentru acești 15 mp. Acum, însă, în 2023 m-am trezit ca nu am contract de superficie pe acest teren. Ce pot face având la mâna numai hotărârea consiliului local?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Analizaţi posibilitatea privatizării terenilui de sub construcţie la preţul normativ.

14 апреля 2023