Suspendarea dreptului de a conduce

21 февраля 2021 12

Bună ziua. Sancțiunea prevăzută de art. 233 alin.1 din Codul Contarventional este privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an. Asta presupune și ridicarea permisului de conducere de către angajații poliției pe acest termen? Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna dl. Feodor, da desigur, cum v-a fi aplicată sancșiunea prevăzut de Codul cntravențional art.233, v-a fi rîdicat și permisul.

22 февраля 2021
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Sancţiunea în acest caz se aplică doar de instanţa de judecată, iar permisul trebuie să fie ridicat doar atunci cînd Hotărîrea instanţei devine definitivă.

22 февраля 2021