Tanar specialist

1 ноября 2019 40

Buna ziua! Sunt cadru didactic, am fost angajata din 17.08.2019. La moment sunt studenta in anul 4 la Univesitatea de Stat de Educaţie Fizicà şi Sport. Am fost angajata in baza adeverentei prezentate de la universitate. Intrebarea mea este urmatoarea: am dreptul sa beneficiez de reducerea de 75% acordate tinerilor specialisti in primii 3 ani de activitate? Mentionez ca activez la sat. Multumesc de receptivitate!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Maria.

În mod normal, ar trebui să beneficiați de reducerea la 75% a normei didactice pentru un salariu de funcţie.

Vedeți art. 134, alin. (7) din Codul educației: legis.md/cautare/getResults?doc_id=112493&lang=ro

22 июня 2020