Tanar specialist sau nu?

7 июня 2019 64

M-am angajat in 2015 in calitate de invatator, dupa 2 ani de la absolvirea colegiului fiindca imediat dupa absolvire am iesit in concediu de maternitate. Intrebarea mea este: trebuia sa beneficiez de transa de bani ca tanar specialist?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa beneficiati de indemnizatie, pentru ca legea spune ca conditia este ca sa fie in primii 3 ani de activitate, conform repartizarii, si in sate.
Daca refuza, trebuie numaidecat sa va adresati in instanta, pentru ca Statul incearca de multe ori sa interpeteze abuziv normele respective.

18 августа 2019