Tata a facut testament pe numele unei persoane straine

9 марта 2023 45

Buna ziua. Tatal meu, care a decedat 5 ani in urma, a lasat testament pe numele unei persoane straine care l-a pacalit. Procedura succesorala nu a fost deschisa timp de 6 luni si testamentul a fost transmis la arhiva, din cate cunosc. Ce pot face in aceasta situatie, eu fiind unicul mostenitor legal. Parintii mei sunt divortati, iar mama are cota ei parte in casa, deoarece aceasta a fost cumparata in timpul casniciei.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Mama dumneavoastră dacă locuieşte în acea casă, poate înainta o cerere de chemare în judecată pentru acceptarea succesiunii prin posesia de fapt a bunului.
Codul civil 5 ani în urmă prevedea
Articolul 1516. Acceptarea succesiunii
(2) Succesiunea este... mai detaliat acceptată de succesor indiferent de faptul dacă este testamentar sau succesor legal.
(3) Succesiunea se consideră acceptată cînd moştenitorul depune la notarul de la locul deschiderii succesiunii o declaraţie de acceptare a succesiunii sau intră în posesiunea patrimoniului succesoral.
(4) Dacă succesorul a intrat în posesiunea unei părţi din patrimoniu, se consideră că a acceptat întregul patrimoniu, oriunde s-ar afla şi din ce ar consta.
Articolul 1517. Termenul de acceptare a succesiunii
Termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la data deschiderii ei.

10 марта 2023