Tata a lasat testament pe mine, iar fratii mei vitgeri nu sunt de acord

25 мая 2017 54

Am 2 frati vitregi, care de 12 ani sunt plecati din tara! Nu tinem legatura si mai mult ca atit ei nu au investit nici un leu in casa, dar pretind la mostenire! Tata a scris testament pe mine, de ei nici nu vor sa auda! E posibil lor sa nu le revina nimic? Ce pot face?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Buna ziua. Conform CC RM

Articolul 1455. Dezmoştenirea
(1) Testatorul poate dezmoşteni pe unul, pe cîţiva sau pe toţi moştenitorii legali şi nu este obligat să motiveze acest fapt.
(2) Persoana dezmoştenită prin dispoziţie testamentară expresă nu poate deveni moştenitor legal asupra părţii netestate din avere şi nici asupra cotelor-părţi... mai detaliat la care au renunţat moştenitorii testamentari.

Articolul 1456. Păstrarea dreptului la moştenire
Moştenitorii legali nedesemnaţi în testament îşi păstrează dreptul la moştenire asupra părţii netestate din avere. Ei, de asemenea, moştenesc şi partea testată din avere dacă, la momentul deschiderii moştenirii, în viaţă nu se afla nici unul dintre moştenitorii testamentari sau dacă toţi au renunţat la moştenire.

26 мая 2017