Tata copilului meu are datorie la plata pensiei alimentare

19 июня 2020 219

Buna! In decembrie 2019 am fost invitata la executorul judecatoresc pentru ca sa-i dau voie concubinului penru a pleca din tara, fiindca avea datorii. Eu am scris o cerere pentru interdictie ca sa nu poata parasi tara! In februarie a achitat partial, dar i-a mai ramas datorii! Acum am aflat ca concubinul este plecat din tara. Vreau sa scriu o petitie catre Ministerul Justitiei. Cum sa o fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Interdictia se aplica doar prin hotărârea instanței de judecata la demersul executorului judecătoresc si se depune la poliția de frontieră pentru executare.
Sigur instanta poate refuza in aplicarea unei asemenea interdictii in caz de lipsa de probe sau insuficienta.
Totodată, daca persoana detine cetatenia unui altui stat, poate parasi teritoriu MD chiar... mai detaliat avind interdictie pe actele MD.
Puteți sa enunțati despre ce anume doriti sa sesizati ministerul?

19 июня 2020