Tata în certificatul meu de naștere

5 апреля 2022 54

Bună ziua! Sunt în proces de “colectarea actelor” pentru redobândirea cetățeniei române și întâmpin dificultăți cu actele din partea tatălui biologic. Întrebarea mea e următoare: având peste 25 de ani, există vreo procedură ca să-l exclud pe tata din certificatul meu de naștere, ca să nu depind nicicum de actele lui. El e născut în fosta URSS (Letonia). Certificatul său de naștere e “defect”, o literă în certificatul de căsătorie cu mama mea a fost schimbată (din neatenție, cam prin 96’), numele din buletin nu coincide cu numele din certificatul său de naștere. Ca să fiu înțeleasă, impediment peste impediment. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Inga, eu îți propun să te adresezi cu o cerere la ASP din localitatea DVS cu o așa rugăminte, ei o să te orienteze mai bine.

6 апреля 2022
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

La moment nu puteți exclude din certificatul de naștere, ASP nu o să vă ofere un răspuns, totuși puteți încerca.
excluderea se va face doar pe cale judiciară, dar pentru acest fapt este necesar un motiv întemeiat.
Totuși depinde de ordin este eroarea, posibil anu e necesară excluderea și v-a fi oportun... mai detaliat de a obține acte ce confirmă sau infirmă anumite date, sau de solicitat corectarea acestora, dacă nu merge la nivel de cerere, atunci doar prin instanța de judecată.
totul depinde care este problema

6 апреля 2022