Tatal biologic al copilului este cetatean al Bulgariei

11 августа 2021 11

Buna ziua. Tatăl copilului meu (cetățean al Bulgariei) dorește sa confirme paternitatea și să înscrie copilul în numele lui de familie (noi nu suntem căsătoriți și nici nu am fost). Acesta mă amenință că o să-mi ia copilul. Cum să procedez ca să nu se întâmple așa? Pot să refuz stabilirea paternității și schimbarea numelui copilului? Pot să refuz efectuarea testului ADN?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Cătălina, da desigur ești în drept să refuzi, mai trimitel pe ex. concubin în m..., e deștept și prost.

13 августа 2021