Tatăl copilului m-a dat în judecată

29 марта 2023 107

Buna ziua! Cu tatăl copilului nu suntem căsătoriți și acesta nu este inclus în certificatul de naștere al copilului. M-a acționat în judecata ca să-și obțină drepturile și copilul să poarte numele lui. Are făcut testul de paternitate. Am dreptul să cer în judecata ca sa rămână copilul cu numele meu sau ca tatăl să nu fie înscris în certificatul de naștere? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

puteţi cere totul ce doriţi,
în dependeţă de interesele copilului judecătorul deja va decide şi va da o apreciere cererilor dumneavoastră.

30 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. De rezultatul testului ADN depinde dacă presupusul tată va obține careva drepturi în calitate de tată al copilului. Astfel, dacă testul ADN a arătat că el este tată al copilului, atunci el are dreptul să comunice cu copilul, fiind necesar stabilirea unui grafic de întrevederi.

În caz de litigiu... mai detaliat între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

Dacă Dvs nu doriți ca să-i fie schimbat numele, atunci trebuie să prezentați argumente în acest sens.

Referitor la înscrierea în certificatul de naștere a copilului a tatălului, nu este posibil să îngrădiți dreptul de a fi înscris, atât timp cât este demonstrată paternitatea.

30 марта 2023