Tatal nu va figura in certificatul de nastere

28 декабря 2018 123

Buna ziua. Momentan sunt insarcinata, iar tatal copilului nu doreste sa se implice sau sa il recunoasca (nu suntem casatoriti). Este posibil ca la nastere copilul sa ia numele de familie al tatalui daca acesta nu va figura in certificatul de nastere? Daca este posibil, o sa am careva probleme pe viitor ce tine de plecarile peste hotare sau din punct de vedere legal?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
(3) Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.
(4) Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi... mai detaliat înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civlă.
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

29 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Daca nu va fi inclus/declarat ca tată in certificat de naștere, va fi mai ușor de a circula sau de a intreprinde orcare acțiuni ne fneiind necesar acordul acestuia.

Numele copilului poate fi modificat la cerere parintelui
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare... mai detaliat civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

Cel mai bine ca copilul sa dețina același nume cu d-stră pentru a nu aparea confuzii.

29 декабря 2018