Taxa notarială

20 октября 2019 56

Vreau sa cumpar un apartament. Un notar imi cere taxa notariala 0,5 % de la suma contractului, altul 1%. Conform legii trebuie sa fie 0,3%. Ce-i de facut, cand firma de constructii colaboreaza cu unul din cele 2 notariate? Am vreun drept? Cat trebuie sa platesc pentru serviciile notariale, in situatia mea? Multumesc mult!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Conform legii, notarii nu au tarife fixe, nu există o reglementare în acest sens, astfel, prețul îl stabilește notarul, și nu e obligatoriu 0,3. Ultima reglementare a prețurilor a fost făcută pentru notarii de stat, Care deja de ani buni nu mai există ca instituție.
Cît ține de obligarea de... mai detaliat a vă prezenta doar la unul din cei 2 notari, puteți refuza, or, sunteți în drept să mergeți la oricare notar acceptat de părți.

22 октября 2019

Multumesc mult!

22 октября 2019