Telefon in rate

24 февраля 2019 29

Bună. Am procurat un telefon in rate, dar nu am putut achita cateva luni. Acum am primit scrisoare din judecată că trebuie să achit toată suma. Nu am posibilitatea să o achit. Puteți, va rog, sa îmi spuneți care sunt consecințele și care este pedeapsa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Ion,
Ce se conține în acea scrisoare? Este doar o citație, cu cererea de chemare în judecată și anexele la aceasta sau deja o hotărâre judecătorească?
Dacă este o hotărâre judecătorească și vi s-au cerut dobândă de întârziere și penalitate, vedeți care e mărimea acestora și dacă nu sunteți de acord... mai detaliat depuneți apel.
In cazul în care nu doriți sau nu puteți depune apel din diverse motive, hotărârea va intra în vigoare și creditorul se va adresa la un executor judecatoresc.

Recomandarea este sa achitați altfel, creditorul poate cere executorului judecătoresc să calculeze și încaseze dobânda de întârziere în procedura de executare.
Achitați măcar puțin câte puțin, ori, pentru neexecutarea intenționată, eschivarea intenționată de la executare, precum și crearea de impedimente duce la atragerea la răspundere contravențională după care și la răspundere penala conform art. 320 Cod penal al RM.

24 февраля 2019