Telefon mobil în credit

12 февраля 2021 28

Am făcut abonament la o companie de telefonie mobila acum 2-3 ani, dar din motiv că am fost mai mult plecat peste hotare, de acest număr s-a folosit soția. Pe 04.12.2020 am plecat din nou din țară. În luna ianuarie soției i-a venit mesaj pe telefon cum că aș avea -800 lei pe cont. A plecat următoarea zi să achite această datorie și a întrebat care este problema pentru care i-a venit această sumă, deoarece achită regulat câte 75 lei pe lună. La magazin a fost anunțată că eu chipurile am cumpărat un telefon mobil în credit și acum trebuie să achit acest credit. Am contactat compania respectivă ca să aflu mai multe detalii despre creditul de care nici nu știam și am fost anunțat că eu personal am fost la două magazine diferite din Chișinău și am procurat două telefoane mobile în credit. La un magazin am fost pe 14.12.2020, am înregistrat un număr la abonament și am procurat un telefon în credit și am mai fost și pe 05.01.2021 la alt magazin și am mai procurat încă un telefon in credit. Situația este însă următoare - eu sunt plecat din țară de pe 04.12.2020, prin urmare nu am fost la nicin magazin și nu am procurat niciun telefon mobil în credit. Nimeni nu are acces la datele personale și nimeni nu deține nici o procură din partea mea cu dreptul de a procura în credit. Cei de la compania de telefonie mobilă nu au niciun răspuns și mă tem ca această problemă să nu se întindă pe mult timp, iar în final să nu am niciun răspuns, plus că nu aș dori sa achit credite pe care nu le-am luat. Vă rog să mă ajutați, orice sfat este binevenit.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua Iurie. Vă recomand să scrieţi o plîngere la poliţie şi să identificaţi modalitatea cum a fost încheiat al doilea contract de credit, şi anexaţi şi dovada că vă aflaţi în acel moment peste hotare.

15 февраля 2021