Televizor defect aflat in garantie

27 июня 2018 54

Buna ziua. Am procurat un televizor la un magazin de electrocasnice din capitala (l-am procurat in credit). Dupa ce am terminat sa achit creditul, televizorul s-a defectat, respectiv l-am dus pe garantie. La service centru mi-au spus ca in maxim 4-5 zile lucratroare o sa fie gata, la moment a trecut o luna si ceva si inca nu este gata. Spuneti-mi, va rog, eu pot sa iau televizorul de la service centru si sa ma duc la magazin sa mi se intoarca marfa noua, sau banii?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

1. Ca să vă restituiți banii trebuie să depuneți la magazin (asigurați-vă că aveți dovada primirii de către magazin) a unei declarații de rezoluțiune, adică o scrisoare prin care spuneți că desfaceți contractul, fiindca marfa este defectuoasă și vă cereți imediat banii înapoi.
2. Depuneți o plângere la http://consumator.gov.md/

28 июня 2018