Teren de vânzare

30 января 2023 34

Bună ziua! Ca să pot vinde un teren, am nevoie de semnătura unei rude care la moment nu este în țară. Exista vreo modalitate ca persoana în cauză să-mi poată trimite semnătura necesară?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Marina.
Vînzarea terenului se face doar prin contract autentificat notarial. Respectiv aplicarea semnăturii de către proprietar urmează a fi făcută în faţa notarului.
În cazul în care proprietarul nu se poate înfăţişa personal în faţa notarului deoarece se află peste hotarele RM, acesta poate să vă împuternicească prin procură pe... mai detaliat dumneavoastră sau altă persoană să semneze (i se acordă dreptul de înstrăinare a bunului) în locul său.
Procura poate fi perfectată la misiunea diplomatică a RM în ţara unde se află sau la notar (cu traducere şi supralegalizare dacă este cazul)

30 января 2023