Teren vandut prin inselaciune

29 апреля 2022 48

Buna! Cativa ani in urma, mama mea a cazut in plasa unei escroace. Mai exact, persoana in cauza a mintit-o sa mearga la notar ca sa poata perfecta niste acte pentru o permisiune de a deschide un magazin. Inainte de a merge la notar, aceasta i-a cerut mamei buletinul de identitate. Mama, crezand ca semmeaza o simpla permisiune, a semnat la notar o procura, dupa care escroaca a facut un contract de vanzare-cumparare si a vandut terenul care apartinea mamei unei alte persoane. In prezent, pe acel teren se afla un magazin alimentar si proprietarul acestui magazin se crede cumparator cu acte in regula. Ce putem face in acest caz?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Alex, trebuie să vă adresați cu o plângere la poliție pentru a demonstra, că mama a fost dusă în eroare, dar o să vă fie greu, deoarece mama benevol a mers la notar a semnat documentul cuvenit, poliția în așa caz o să vă refuze să pornească o cauză... mai detaliat penală. DVS puteți să apelați la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

30 апреля 2022
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

HRISTOS A INVIAT Alex! In acest caz mama dvs. a putut pina a vinde terenul sa anuleze procura, acuma puteti prin 2 modalitati fie prin mediere, fie prin judecata sa intoarceti terenul vindut ilegal. Pentru mai multe detalii legate de mediere ma puteti apela la nr. de mobil: 069049267.

3 мая 2022