Termen rezonabil

16 февраля 2022 47

Buna ziua. Se considera termen rezonabil, daca cererea de desfacere a casatoriei depuse in iulie 2021 nu a fost examinata pana in prezent? Nu a avut loc nicio sedinta de judecata, prima este programata pentru aprilie 2022. Asta chiar daca ambele parti au solicitat desfacerea casatoriei fara acordarea termenului de impacare. Ce putem face pentru a accelera examinarea cererii?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca ambele parti sunt deacord, mergeți la organul de state civila și depuneți cererea de divorț (prezența ambilor obligatoriu) și uitați de judecată.

17 февраля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Angela , eu unt de acord cu colegul meu dl. Vitalei, dar Angela în mesajul tău vorbești cu jumătate de gură, ceva este la mijloc, e imposibil atâta timp să se examineze o cerere de divorț. Eu presupun, că ex. soțul intenționat tergiversează examinarea cauzei, asta e situația.

17 февраля 2022