Termenele partajului dupa divort

13 марта 2018 131

Spuneti-mi, va rog, care sunt termenele pentru partajul averii, daca acesta nu a avut loc la divort? Sunt exceptii?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara Olesea,
Termen pentru împărțirea în natură a bunurilor comune în devălmășie după divorț este de 3 ani. Cu toate acestea dreptul de proprietate asupra 1/2 cotă parte din bunurile comune în devălmășie este imprescriptibil (ține mai mult de imobile - teren/casă, bunurile care nu se supun înregistrării sau... mai detaliat care se supun înregistrării dar sunt bunuri mobile mai dificil, ori ele pot fi ascunse, distruse, vândute, donate, etc)

13 марта 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Olesea, termenul de 3 ani se aplica daca dreptul la impartire al Dvs este incalcat. Deci ar fi posibil chiar dupa 3 ani de la divort. Aceasta rezulta din articolul 272 Cod Civil care reglementeaza momentul de cind curge termenul de prescriptie.

16 марта 2018